Saglikli Kalin - 9 Mayıs 2017
  • saglik
  • 225
  • 9 Mayıs 2017
  • 0
  •  

Diş hasarları nelerdir?

Faydalı Linkler

Belki de varolduğumuzdan beri ilk kez bu kadar önem verdik, ilk kez bu kadar dikkatimizi çekti ve değerini anladık. Aslında önemini biliyorduk, her zaman biliyorduk.

Evet, onlar sadece bedenimizin değil hayatımızın da bir parçası, dişlerimiz. Peki ya bize sağladığı yararların karşılığını verebildik mi?

Dünyamızda milyonlarca yıldır yaşıyoruz ve nerdeyse yemek yemediğimiz bir gün bile yok. İyi veya kötü bir şekilde dişlerimize bakmaya başladık. Yani bilindiği gibi bu son yüzyılda tıp’ın da gelişmesi ile beraber diş hekimliği de gelişti, sindirimin çeşidi ve türü ne olursa olsun başlangıcı dişlerimiz ve ağzımızdır.

Ama gelişen dünyamızda çok farklı kimyasallara yer verdik; tatlandırıcılar, yapay şekerler, gıda boyaları, koruyucular, kıvam vericiler, asitlik ve sertlik sağlayıcılar ve bunlar gibi milyonlarcası. Peki, tek nedeni kimyasallar mıdır? Tabi ki değildir.

Dedelerimizden, nenelerimizden kısacası atalarımızdan gelen kalıtsal hastalıklarda olabilir, diş fırçamızın küçük sorunları veya macunumuzun bile yol açtığı sorunlar olabilir. Eminim dünyadaki birçok insanda sağlıksız beslenme ve kalıtsallıktan kaynaklanan birçok diş ve diş eti hastalığı oluşmaktadır, Peki, iyi bakmamızın sonucu neler olabilir? Ve oluşan diş hasarlarımız nelerdir?

– Diş çürümesi
– Mine zedelenmesi
– Diş sızlaması
– Diş fırçalama sırasında kanayan dişetleri
– Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri
– Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler
– Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı
– Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi

Peki, nasıl önleyebiliriz diye sorarsanız, aslında cevapları mantık çerçevesi içinde çok basittir. Eğer kalıtsal değilse günde bir ila iki kez fırçalamak, kullandığımız fırçanın kalitesi, fırçalama şekli, yediğimiz ve içtiğimiz besinlerde ki asitlik bazlık oranlarında dikkat etmek ve aynı şekilde şekerlilik oranının çokluğuna dikkat etmek en basit şekilde dişlerimizi korumanın yöntemleri arasına girer.

Ve birazda farklı olarak herhangi bir dövüş sporunda her zaman için dişlik kullanmak en önemli unsurlardan biridir. Ayrıca unutmamak gerekir, dişin beyaz olmasından çok sağlamlığı ve sağlığı önemlidir keza aynı şekilde diş etlerimizde.

Faydali Linkler
saglik

Yazar: saglik #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ